X
تبلیغات
زولا

یک خبر یک نکته ۲

دوشنبه 26 فروردین‌ماه سال 1387 10:39 ب.ظ نویسنده: هادی نظرات: 10 نظر چاپ

به نقل از خبر گذاری فردا

نسبت روزهای تعطیلی به کل روزهای سال حدود 4 به 10 بوده و بیانگر این حقیقت است که در کشور ایران نیروی کار به ازای هر سه روز کاری سال دو روز استراحت دارند. همچنین روزانه حداکثر 3 ساعت و در جمع روزهای هفته مجموعا تنها 9 ساعت ارتباط ایران با مبادی اقتصادی اروپا وجود دارد.

با نگاهی گذرا به تقویم امسال می بینیم که پس از ایام نوروز، هیچ یک از تعطیلات رسمی در روزهای جمعه مقارن نشده اند و جالب اینکه اکثریت قریت به اتفاق این تعطیلات در روزهای شنبه و چهارشنبه هستند.

 

به گزارش «فردا» در ایران از 365 روز کاری تقویم سال، 104 روز به عنوان تعطیلات آخر هفته کسر می‌شود و اگر تعطیلات غیر رسمی هفته‌های آخر اسفند ماه و اوایل فروردین ماه (تا مقطع سیزده بدر) و تعطیلات توافقی بین دو روز تعطیلی متوالی به ارقام فوق اضافه شود، تعداد روزهای تعطیلی سال در ایران از 135 روز تجاوز می‌کند.

 

درباره این موضوع رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامی نیز در سال 81‌ با اشاره‌ به‌ تعطیلات‌ طولانی‌ در آغاز هر سال‌ و زیادی تعطیلات در طول سال، آنرا خلاف‌ مقررات‌، بدون‌ منطق‌ و به‌ ضرر فعالیتهای‌ اقتصادی‌، علم‌، تحصیل‌ و زندگی‌ روزمره‌ مردم‌ دانستند و تأکید کردند: همه‌ مردم‌ و مسؤولان‌ باید تصمیم‌ بگیرند تا این‌ تعطیلات‌ را کاهش‌ دهند.

 

گفتنی است ایران بعد از پرو دومین کشور جهان از نظر کثرت روزهای تعطیل با 26 روز تعطیلی می باشد. بعد از ایران بیشترین تعداد تعطیلات رسمی متعلق به ایرلند جنوبی  با 12 روز تعطیلات رسمی است که اختلافی فاحشی در این زمینه با ایران دارد. همچنین روزهای تعطیل در اغلب کشورهای صنعتی، صرف نظر از آخر هفته‌ها کمتر از ده روز است.

 

بنابراین نسبت روزهای تعطیلی به کل روزهای سال حدود 4 به 10 بوده و بیانگر این حقیقت است که در کشور ایران نیروی کار به ازای هر سه روز کاری سال دو روز استراحت دارند.

 

فاجعه آمیز بودن این نسبت زمانی مشخص می‌شود که آن را با روز و ساعات کاری در خارج از کشور مقایسه کنیم.

 

در ایران روزهای پنج‌شنبه و جمعه تعطیلات پایان هفته بوده و در اکثر کشورهای جهان، برخلاف رویه مرسوم ایران روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل پایان هفته است. بنابراین کلیه فعالیت‌های اقتصادی عملاً چهار روز هر هفته را شامل می‌شود.

 

همچنین یاد آوری این نکته ضروری است  که  در ایران ساعت کاری معمولاً از 8 صبح شروع و در ساعت 16 خاتمه می‌یابد و در مقابل ساعت کاری کشورهای اروپایی که بالاترین مراودات اقتصادی را با ایران دارند، بخاطر 5/3 ساعت اختلاف بر اساس نصف النهار مبدا(گرینویچ) از ساعت 11:30 شروع و تا ساعت 19:30 به وقت تهران ادامه می‌یابد.

 

بنابراین با توجه به این آمار و ارقام می توان ارزیابی کرد که روزانه حداکثر 3 ساعت و در جمع روزهای هفته  مجموعا تنها 9 ساعت ارتباط ایران با مبادی اقتصادی اروپا وجود دارد و این کاملاً به ضرر اقتصاد ایران است.

 

با این وجود کارشناسان کشورهای صنعتی معتقدند که هر روز تعطیلی میلیاردها یورو به اقتصاد این کشورها لطمه می‌زند. اما برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند کشورهایی مثل ایران که متکی به درآمدهای نفتی می‌باشند از تعطیلات لطمه کمتری می‌خورند.

 

درکشورهای اروپایی مانند فرانسه صرف نظر از آخر هفته‌ها تنها 9 تا 11 روز سال رسماً تعطیل است. این رقم در ایران به 26 روز رسیده است و این مسئله جدای از تعطیلاتی است که در بعضی شهرها به علت آلودگی‌ها و یا بارش برف افزوده می‌شود.

 

گفته می‌شود ضرر و زیان تعطیلی‌ها بیشتر متوجه بخش خصوصی است که نهایتاً با طولانی کردن ساعات کار روزانه آن را جبران می‌کنند.

 

براساس نظرسنجی در ارتباط با تعطیلات رسمی، 74 درصد شهروندان تهرانی، میزان تعطیلات را در طول سال به ضرر اقتصاد کشور، 19 درصد بی‌تاثیر و 2/5 درصد به نفع اقتصاد کشور می‌دانند.

 

طرح پیشنهادی مرکز پژوهش‌های مجلس برای ساماندهی این معضل، تبدیل تعطیلات 26 روز کنونی به 16 روز کاملاً تعطیل و 4 روز نیمه تعطیل بوده است.